Set top boxy HDTV

Klasický set top box vám bez problémů poslouží k příjmu digitálního vysílání a naprostá většina lidí s ním bude plně spokojena. Jakmile se ale považujete za filmového nadšence, sportovního fanouška, nebo se třeba stanete majitelem zbrusu nové Full HD televize, brzy vám klasický set-top box přestane stačit. Zvláště, pokud někde uvidíte vysílání v HD. Je tedy čas přesedlat na HDTV set-top box, který vám ukáže televizi v úplně jiných úhlech.

Co to je HDTV set-top box

DVB-T HD přijímač, jak se také jinak HDTV settopboxům říká, je zařízení pro příjem pozemního digitálního vysílání ve vysokém rozlišení a ve formátu MPEG-4/H.264. Plné HD rozlišení označujeme jako 1080i, což znamená rozlišení 1920 x 1080 pixelů. HDTV set-top box vedle toho samozřejmě bez problémů zvládá i příjem standardního SD vysílání. HDTV set-top boxy využívají pro co nejkvalitnější připojení k televizi po zvukové i obrazové stránce HDMI rozhraní.

Počáteční nadšení vám může trošku zkalit fakt, že i přes překotný vývoj poslední doby není v České republice vysílání v HD samozřejmostí. Nabídka kanálů je omezená a v některých případech můžete být odkázáni na vysílání ze zahraničí.

Typy HDTV set-top boxů

Nejjednodušším typem DVB-T HD přijímačů jsou přijímače bez možnosti záznamu. Ty slouží pouze k jednoduchému příjmu HD vysílání a jeho převodu do televize.

Pro náročnější uživatele jsou na trhu HDTV set top boxy, které umožňují záznam na externí pevný disk. K tomuto set top boxu tak nejčastěji přes USB rozhraní připojíte flashdisk či externí disk a můžete nahrávat vše, na co se nestihnete podívat.

Špičkou mezi HDTV set-top boxy jsou pak přístroje, které umí nejen příjem pozemního vysílání v HD i SD, ale také příjem vysílání přes satelit. Tím se vaše možnosti sledování pořadů v HD rozlišení rázem znásobí a vy si můžete užívat luxusní obraz pořadů z celého světa.