Setobox, settobox, setopbox a další nesprávné názvy

Před pár lety o nich nikdo neměl ani tušení, ale nedlouho poté plnily přední stránky novin. Set top boxy se dostaly na výsluní slávy v souvislosti s přechodem z analogového vysílání na digitální. Až na majitele nových televizí si tak musel vlastní set top box pořídit každý, kdo nechtěl být od vysílání ze dne na den odříznut.

A jak už to u anglických názvů chodí, ani set top box se u nás nevyhnul nejrůznějším zkomoleninám a patvarům. Využijme tedy tuto stránku, a ujasněme si základní pojmy.

Set top box nebo setobox?

Správně by se mělo používat slovo set top box, pomlčková varianta set-top box nebo případně jedním slovem settopbox. Hyperkorektní varianta set-top-box, se kterou se občas můžeme na internetu i jinde setkat, není správně ani v původní anglické podobě. I v angličtině se totiž používá stejné slovo jako u nás – set-top box.

Set top box Orava

Další možností, jak setopbox správně psát, je zkratka STB, která se v angličtině používá běžně, u nás má však pro spojení s nechvalně proslulou státní bezpečnostní negativní nádech.

Zkomoleniny typu setobox nebo settobox či dokonce setopbox se sice používají také, ale jsou chybné. Pokud si s psaním nevíte rady, a už už vám na papír uniká nějaký ten setobox, tak si stačí vzpomenout na to, že jde o složeninu tří slov. Set, top a box. Pokud je spojíte do slova settopbox, chybu neuděláte. A když mezi set a top dáte pomlčku, máte správné pojmenování na světě.

Set top box Optex

Co je to set top box?

Na závěr si neuškodí zopakovat, co to vlastně set-top box je. Settopbox je zařízení, kterým se převádí digitální televizní signál na analogový, aby jej mohly zpracovat i starší televize bez vlastního digitálního tuneru.